Vissza
Blog

FOXPOST Akadémia #12: Logisztikai trendek 2025


A logisztika manapság már sokkal többet jelent egyszerű kézbesítésnél, hiszen a jól megtervezett logisztikai stratégia igazi versenyelőnyt biztosíthat az e-kereskedelmi szereplők számára. Az idei esztendőben az ágazat továbbra is gyors ütemben, innovatívan fejlődik tovább: többek között az automatizáció, az okos logisztikai megoldások és a zöld módszerek kulcsfontosságú trendek lesznek 2025-ben is, miközben a még gyorsabb és biztonságosabb szolgáltatások iránti kereslet szintén folyamatosan növekszik.

Hogyan alakítják a logisztikai trendek az e-kereskedelem jelenét és jövőjét?

Manapság már nyilvánvaló tény: a logisztika és az e-kereskedelem világa együtt lélegzik. Az online vásárlók elvárásai folyamatosan nőnek, tehát a lehető leggyorsabb szállítás, a rugalmas kézbesítési lehetőségek, a pontos nyomon követés és zöld törekvések mind-mind meghatározó tényezők egy webáruház sikerében – a logisztikai trendek pedig pontosan ezekre a kihívásokra reagálnak.

Az olyan fejlesztések, mint például az automatizált raktározás, a mikro-logisztikai megoldások, az AI-alapú útvonal-optimalizálás vagy a fenntartható szállítás nemcsak a logisztikai cégek számára releváns faktorok, de az ecommerce szereplők számára is üzleti előnyt jelenthetnek. Hiszen egy igazán hatékony logisztikai stratégia a költségek csökkentése mellett a vásárlói élmény javítását és a versenyelőny megszerzését is fókuszba helyezi.

Cikkünkben bemutatjuk a jelen és a közeljövő néhány meghatározó logisztikai trendjét és azok előnyeit.

 

Mesterséges intelligencia, automatizáció, robotika

Az automatizáció és a mesterséges intelligencia már most is komoly szerepet kap a logisztikai ágazatban, de e technológiák elterjedése a közeljövőben várhatóan még inkább felgyorsul.

Miért érdemes az automatizált raktári rendszerekbe, valamint a robottechnológiába fektetni? Azért, mert e megoldások segítségével jelentősen növelhető a hatékonyság, valamint csökkenthető a hibák száma!

 

Az AI néhány fő alkalmazása a logisztikában:

Útvonal-optimalizálás: Az AI-algoritmusok elemzik a forgalmi mintákat, az időjárási viszonyokat és a szállítási terveket, hogy meghatározzák a leggyorsabb és leginkább költséghatékony útvonalakat.

Kereslet-előrejelzés: A gépi tanulási modellek pontosan megjósolják a vásárlói keresletet, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy optimalizálják a készletszinteket.

Automatizált raktározás: A mesterséges intelligenciával működő rendszerek racionalizálják az egyes műveleteket, ezáltal eredményesen hozzájárulnak az emberi hibák számának csökkentéséhez és a sebesség növeléséhez.

Hogyan javítja az AI a hatékonyságot? A valós idejű betekintés révén a vezetők gyorsabban hozhatnak pontos, adatvezérelt döntéseket. Az optimalizált útvonalak és a prediktív karbantartás csökkenti az üzemanyag-fogyasztást, valamint a működési költségeket. Ráadásul az AI-rendszerek egyre csak tanulnak és fejlődnek, így sikeresebben kezelik a dinamikus ellátási lánc kihívásait.

Miként hozott a mesterséges intelligencia gyökeres változást az ecommerce számos területén? Az Ezek az e-kereskedelmi trendek fognak tovább erősödni 2025-ben című összefoglaló cikkünkben – többek között – ezt a területet is górcső alá vesszük.

 
A robotika alkalmazásai a logisztikában

– Automatizált komissiózás és csomagolás: A fejlett érzékelőkkel és mesterséges intelligenciával felszerelt robotok hatékonyan kezelik az árucikkeket, csomagokat, csökkentve a kézzel végzett munkát és az abból fakadó hibákat.

– Szortírozórendszerek: A nagy sebességű robotizált szortírozók rendeltetési hely szerint rendezik a csomagokat, és jelentősen javítják azok feldolgozását.

– Együttműködő robotok (kobotok): Az emberi dolgozók melletti munkavégzésre tervezett robotok átveszik a repetitív feladatok elvégzését, így növelik az általános termelékenységet és a dolgozói elégedettséget.

 

Big Data analitika a megalapozott döntések meghozatalához

Az információ érték, ez pedig a logisztika világára hatványozottan érvényes. A Big Data elemzés – az AI-ban rejlő lehetőségeket széles körűen alkalmazva és kihasználva – biztosítja a vállalatok számára, hogy az ellátási lánc minden egyes szakaszából származó hatalmas mennyiségű információ felhasználásával okosabb, gyorsabb és pontosabb döntéseket hozzanak. A végeredmény pedig:

  • Maximális hatékonyság, hiszen az optimalizált műveletek csökkentik az idő és az erőforrás pazarlását.
  • Az adatvezérelt döntések minimalizálják a felesleges kiadásokat és javítják a haszonkulcsot, így jelentős költségmegtakarításhoz vezethetnek.
  • Egyre javul a vásárlói élmény, hiszen a vásárlási szokások elemzése támogatja a logisztikai műveleteknek a vevői elvárásokhoz való igazítását – a gyorsabb, megbízhatóbb kiszállítás és a személyre szabott szolgáltatások pedig növelik az ügyfelek elégedettségét.

 

A Big Data néhány kiemelkedő alkalmazása a logisztikában

Kereslet-előrejelzés: A cégek a korábbi adatok, az uralkodó szezonális trendek, valamint a külső tényezők analizálásával meg tudják határozni a jövőbeli keresletet.

Az útvonal optimalizálása: Legyen szó a forgalomról, az időjárásról vagy akár az útviszonyokról, az ezekre vonatkozó valós idejű adatok segítségével megtervezhetők a lehető leghatékonyabb szállítási útvonalak.

Készletgazdálkodás: A Big Data analitika megoldást nyújt a vállalkozások számára az optimális készletszintek fenntartásához, ezáltal csökkentve a túlkínálatot, illetve a készlethiányt.

A hatékony készletgazdálkodási stratégiáról, egészen pontosan a FIFO- és a LIFO-elvről ide kattintva tudhatsz meg többet.

 

IoT, avagy a dolgok internete a logisztikában

Az IoT jelentős hatást gyakorol a logisztikára azáltal, hogy összekapcsolja az eszközöket, a járműveket és az árucikkeket, csomagokat, ezzel pedig kiemelkedő átláthatóságot és ellenőrzést biztosít – nem beszélve arról, hogy végeredményben jelentősen hozzájárul az ügyfélélmény javításához!

  • A valós idejű nyomon követés esetében például az IoT-szenzorok alkalmazásával a vállalatok lekövethetik a csomagok pontos helyét, így csökken a késések száma és tovább javul a szállítási idő pontossága.
  • Az IoT-eszközök segítségével figyelemmel kísérhetők olyan tényezők, mint például a hőmérsékletet, a páratartalom és további környezeti faktorok. Ennek következtében az olyan érzékeny árucikkek, mint a gyógyszerek vagy a romlandó termékek szállítása még biztonságosabbá válik.
  • Az IoT-érzékelőkkel ellátott járműveknél még azelőtt azonosíthatják a lehetséges karbantartási problémákat, még mielőtt azok meghibásodáshoz vezetnének.

 

A blockchain technológia szerepe

A blokklánc technológia egyfajta egyirányú átláthatósága a biztonság és a hatékonyság biztosításával komoly hatást gyakorol az ellátási láncra. Decentralizált és megváltoztathatatlan jellegéből fakadóan a logisztika néhány óriási kihívására nyújt kiváló megoldást – a csalások megelőzésétől kezdve a szállítmányok fokozott nyomon követhetőségéig.

Végső soron tehát a blockchain technológia alkalmazása növelheti a tranzakciók átláthatóságát és biztonságát az ellátási láncban.

Biztonságos nyilvántartás: Minden tranzakciót egy elosztott főkönyvben rögzítenek, a megosztott adatokat nem lehet módosítani, törölni, és minden jogosult fél számára hozzáférhetővé teszi azt.

Okosszerződések: Ezek az automatizált szerződések előre meghatározott műveleteket hajtanak végre, például a kifizetések felszabadítását az áruk leszállítása után, csökkentve ezzel a kézi beavatkozást.

Fokozott nyomon követhetőség: A blokklánc nyomon követi a termék teljes életciklusát, részletes nyilvántartást nyújt az áru ellátási láncon keresztül vezető útjáról.

 

A blokklánc logisztikai alkalmazásai

A blokklánc átláthatósága kiküszöböli az adatok vagy számlák meghamisításának lehetőségét, ezáltal segíti a csalások megelőzését. Az élelmiszer- és gyógyszerbiztonság területén különösen fontos szerepet kap a blockchain, hiszen biztosítja a romlandó árucikkek megfelelő kezelését azáltal, hogy ellenőrizhető nyilvántartást vezet a hőmérsékletről, a tárolási és a szállítási állapotról. Mindemellett a blokkláncon tárolt digitális dokumentumok jelentősen redukálják a papírmunkát, valamint a határokon átnyúló szállítmányok feldolgozási idejét.

 

Hatékonyság a maximumon: kereslet alapú és rugalmas logisztika

A globális logisztikai piac mérete 2021-ben elérte a 4,92 billió dollárt, és az előrejelzések szerint 2027-re eléri a 6,55 billió, 2032-re pedig a 7,9 billió dollárt. Az elmúlt években a logisztikai iparág számos komoly kihívással szembesült, ezek kezeléséhez pedig elengedhetetlenül szükséges olyan módszerek alkalmazása, mint például a rugalmas logisztika.

Az rugalmas logisztika a logisztikai kapacitások gyors csökkentésének és bővítésének képessége az ellátási lánc igényeihez igazodva. Vagyis a vállalatok a működésüket dinamikusan, a kereslet ingadozása alapján méretezik. Ez az adaptív megközelítés hatékonyságot, költségmegtakarítást és az ügyfélelégedettség javulását eredményezi, különösen a csúcsidőszakokban.

Az olyan fejlett technológiák, mint az AI, a felhő alapú számítástechnika (cloud computing) és az IoT biztosítják a cégeknek a változó igényekre, a globális eseményekre (pl. pandémia, politikai változások) való gyors és hathatós reagáláshoz szükséges adatokat, illetve eszközöket.

 

Milyen előnyökkel jár?

Költségoptimalizálás: A vállalatok elkerülik az erőforrások túlhasználását vagy kihasználatlanságát azáltal, hogy csak szükség szerint méreteznek.

Egyre javuló ügyfélélmény: A gyorsabb, megbízhatóbb szállítás még a csúcsidőszakokban is megfelel az ügyfelek, vásárlóik elvárásainak.

Fenntarthatóság: A hatékony erőforrás-felhasználás minimalizálja a hulladékot, valamint csökkenti a környezeti hatásokat.

 

Városi raktárak és mikro-fulfillment központok

A globális e-kereskedelmi forgalom az emarketer előrejelzése szerint 2026-ra 7,41 billió dollárra fog nőni – a folyamatos emelkedés pedig értelemszerűen maga után vonzza a fogyasztók elvárásainak növekedését is. Fogalmazhatnánk úgy is, hogy aki lemarad – szó szerint –, az kimarad; a gyorsaság, a pontosság és a kényelem a vásárlók részéről tulajdonképpen már nem is elvárás, hanem már-már követelmény.

Ennek következtében a 2025-ös logisztikai trendeket továbbra is erőteljesen meghatározza a fogyasztókhoz való közelség – lásd: a last-mile delivery előretörése –, hiszen a csomagautomaták térhódításával párhuzamosan az ultragyors (aznapi vagy következő napi) kiszállítás lehetősége évről évre egyre nagyobb teret nyer. (Apropó, gyorsaság: a Fox and Rollról hallottál már? Ha még nem, akkor ide kattintva megismerheted új, környezettudatos fejlesztésünket.)

A városi raktárak és a mikro-fulfillment központok népszerűsége az előrejelzések szerint folyamatosan növekedni fog – ennek oka, hogy nagyszerű eszköznek számítanak a szállítási idő lerövidítéséhez, valamint az ultragyors kiszállítás iránti igény kielégítéséhez.

Ez a módszer különösen fontos az e-kereskedelmi és omnichannel működésű vállalatok számára, amelyeknek egyensúlyt kell teremteniük a sebesség és a logisztikai költségek között. A fent említett megoldásokkal javítható a last-mile delivery hatékonysága és a vásárlói élmény egyaránt, miközben csökkenthető az óriási méretű, hagyományos elosztóközpontok terhelése.

Mi az a papucstáv – a last-mile delivery forradalma című írásunkban bemutatjuk e logisztikai innováció legfontosabb elemeit és hatását az ecommerce-re!

 

Fókuszban a kiberbiztonság és adatvédelem

Az ellátási láncok növekvő digitalizációjával a kiberbiztonság területe kiemelten fókuszba került. A logisztikai rendszereket célzó kibertámadások egész ellátási láncokat zavarhatnak meg – általában az ellátási lánc leggyengébb elemét veszik célba –, ami jelentős pénzügyi veszteségekhez vezethet.

A mesterséges intelligencia és az automatizáció kétségkívül rendkívül hatékony működést eredményez a logisztikai vállalatok számára – ugyanakkor a kiberbűnözők is fel tudják használni ezeket az eszközöket az egyre nehezebben kivédhető és felderíthető támadásaikhoz.

A mai, intelligens alkalmazásokon alapuló digitális világ a biztonsági megoldások új generációját, a Cybersecurity 2.0-t igényli: ez a kiberbiztonsági megközelítés prediktív, intelligens és rugalmas eszközökkel védi az egyre komplexebb technológiai infrastruktúrákat. Célja nemcsak a fenyegetések észlelése és elhárítása, hanem azok előrejelzése és a gyors helyreállítás biztosítása, miközben megfelel a modern üzleti elvárásoknak és szabályozásoknak egyaránt.

2025-ben a vállalatok vélhetően komoly összegeket fognak fordítani az erős kiberbiztonsági intézkedések megvalósítására, hogy biztosítsák az érzékeny adatok védelmét és a zökkenőmentes működést. A végponttól végpontig terjedő titkosítás, a többfaktoros hitelesítés és a rendszeres rendszerauditok bevezetése bevett gyakorlat lesz.

 

Fenntarthatóság és zöld megoldások minden lépésnél

Végül, de kicsit sem utolsósorban: a fenntarthatóság és a zöld megoldások évről évre egyre fontosabb szerepet játszanak az e-kereskedelemben és a logisztikában egyaránt. Az utóbbi tekintetében csak egy statisztika, hogy miért is van szükség ezekre a törekvésekre: a 8billiontrees adatai szerint egy teherautó, amely évente körülbelül 120.000 mérföldet tesz meg, átlagosan 223 tonna CO2-t bocsát ki. A tehergépkocsik száma az EU-ban több, mint 6,2 millió…

Nem győzzük újra és újra hangsúlyozni: a fenntarthatóság egy vállalat számára manapság nem opció, hanem morális és üzleti imperatívusz. Az e-kereskedelmi szereplők egyre nagyobb figyelmet fordítanak a zöld megoldásokra – többek között a csomagolóanyagok használatának minimalizálásra, illetve újrahasznosítható alternatívák alkalmazására, a fenntartható raktározásra, valamint arra is, hogy környezettudatos logisztikai partnerek mellett köteleződjenek el. 

Ahogy egyre nő a környezeti problémák iránti globális tudatosság, úgy a logisztikai iparág is egyre inkább előtérbe helyezi a fenntarthatóságot. A vállalatok zöld gyakorlatokat alkalmaznak, hogy a működési hatékonyság megőrzése mellett minimalizálják a környezeti lábnyomukat.

Nézzünk néhány jellemző példát a zöld innovációkra:

  • A logisztikai flották elektromos járművekre való átállásra csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, a zajszennyezést, valamint a fosszilis tüzelőanyagoktól való függést.
  • Az energiahatékonyság érdekében a raktárlétesítmények megújuló energiaforrásokat, LED világítást és fejlett energiagazdálkodási rendszereket építenek be.
  • A csomagolás esetében újrahasznosítható és biológiailag lebomló anyagok váltják fel a hagyományos csomagolóanyagokat a hulladék csökkentése céljából.

Zöld logisztika – fenntartható megoldások kisvállalkozóknak című cikkünkben részletesebben is foglalkozunk ezzel a kiemelten fontos témával.

 

A fenntartható megoldások előnyei

Az energiahatékony technológiák és az optimalizált műveletek csökkentik a működési költségeket. Mindemellett a fogyasztók jelentős részénél a fenntarthatóság már egy alapvető elvárás, éppen ezért értékelik a környezettudatos márkákat – ezáltal nő a brand iránti hűség és bizalom.

Mi a FOXPOST-nál kiemelt figyelmet fordítunk a fenntarthatóságra, hiszen tudjuk, hogy az egyik legnépszerűbb hazai logisztikai partnerként nagy a felelősségünk a környezet megóvásában. Ha szeretnél többet megtudni zöld törekvéseinkről, böngészd át Fenntarthatósági Jelentésünket, amelyben egyebek mellett a hulladékgazdálkodási, energiafelhasználási és károsanyag-kibocsátási stratégiáinkról is olvashatsz.

 

Összegzés

A fentiekből is világosan kirajzolódik, hogy a logisztika a mai világban már sokkal több mint egyszerű kézbesítés, hiszen az okos logisztikai stratégia és a megfelelő logisztikai partner(ek) megtalálása igazi versenyelőnyt jelenthet az e-kereskedelemben. Vagyis a siker nem csupán a termékek minőségén vagy a jó árakon múlik, hanem azon is, hogy milyen gyorsan, rugalmasan és fenntarthatóan jutnak el a vásárlókhoz az árucikkek.

Legyen szó az okos raktármegoldásokról, az last-mile delivery optimalizálásáról vagy akár a fenntartható logisztikáról, a jelen és a közeljövő logisztikai trendjeiben olyan innovatív lehetőségek rejlenek, amelyek eredményeképp az e-kereskedők folyamatosan javíthatják a vásárlói élményt, versenyelőnyre tehetnek szert, ráadásul költséghatékonyabban is működhetnek.

ELOLVASOM A FOXPOST AKADÉMIA TOVÁBBI TARTALMAIT!