Vissza
Blog

Foxpost Akadémia #11: Ezek az e-kereskedelmi trendek fognak tovább erősödni 2025-ben


Az előrejelzések szerint 2027-re a kiskereskedelmi vásárlások 23%-a online fog történni, és ugyanerre az esztendőre a globális ecommerce forgalom 7,9 billió dollárt tesz majd ki. Az e-kereskedők számára ezek az adatok azt vetítik elő, hogy a következő évek még nagyobb versenyt és még magasabb vásárlói elvárásokat hoznak magukkal. Cikkünkben az e-kereskedelem jelenét és közeljövőjét alakító főbb trendeket sorakoztatjuk fel.

A globális e-kereskedelmi forgalom az emarketer előrejelzése szerint 2026-ra elképesztő 7,41 billió dollárra nő, amely azt jelzi, hogy a fogyasztók egyre inkább kihasználják a digitalizációban rejlő lehetőségeket. A növekedést nagyrészt az internet-hozzáférés növekedése, a mobilvásárlás népszerűsége, valamint az e-kereskedelmi platformok nemzetközi terjeszkedése is táplálja.

Az ecommerce jövőjét illetően fontos kiemelni a generációkat, különösen az ezredfordulósokat és a Z generációt, melynek tagjai már rendkívül otthonosan mozognak a digitális világban.

A Gen Z szerepe egyre meghatározóbb: habár a digitális vásárlók teljes száma várhatóan évente csak kevesebb mint 2%-kal nő majd, szinte az összes új digitális vásárló ebből a generációból fog kikerülni (ha csak az USA-t nézzük, számuk a 2023-as 45,5 millióról 2027-re 61,1 millióra nő). Ahogy egyre több Z generációs lép be a munkaerőpiacra, a költéseik is növekedni fognak, ami óriási hatással lesz az e-kereskedelemre.

 

Tekintsünk most 2025-re és azon túlra; nézzük meg azokat a kulcsfontosságú területeket, amelyek meghatározzák, hogy a vállalkozások hogyan lépjenek kapcsolatba a fogyasztókkal – ezáltal pedig a vásárlói élmény folyamatos javítására is jelentős hatást gyakorolnak.

Fókuszban a vásárlói élmény

Nincs új a nap alatt: a vásárlói élmény 2025-ben is az e-kereskedelem sikerének egyik legfőbb mozgatórugója marad. A vevők egyre igényesebbek, ez pedig arra készteti a márkákat, hogy a lehető legkényelmesebb vásárlási élményt nyújtsák, amely erősíti a vevők hűségét.

Mivel a fogyasztók előtt minden eddiginél több választási lehetőség áll, a vállalkozásoknak  zökkenőmentes, személyre szabott vásárlói utat kell biztosítaniuk a versenyképesség megőrzése érdekében.

A vásárlói élmény (customer experience / CX) minden érintkezési pontot magában foglal – legyen szó például böngészésről, konkrétan a vásárlás folyamatáról vagy akár a vásárlást követő támogatásról.

A jól megtervezett CX nélkülözhetetlen a konverziós arány és a ROI növeléséhez. A McKinsey elemzése szerint az ügyfélélmény terén élen járó vállalatok több mint kétszer olyan gyorsan növelték a bevételüket, mint azok, akik a vásárlói élmény fejlesztése terén le vannak maradva.

Vajon mi az az 5 gyakori hiba, ami keresztbe tehet a kimagasló vásárlói élménynek? Cikkünkből kiderül!

Kiterjesztett valóság (AR) és virtuális valóság (VR)

Az AR és a VR alapjaiban változtatta és változtatja meg az online vásárlást, hiszen interaktívabbá, szórakoztatóbbá, személyre szabottabbá és immerzívvé teszi azt.

Ezek a technológiák lehetőséget kínálnak a fogyasztók számára, hogy például virtuálisan felpróbálják a ruhákat, vagy megtekintsék, hogyan néznének ki a bútorok a saját otthonukban – áthidalva ezzel az online és az offline vásárlás közötti szakadékot. Így csökkenhet a visszaküldések száma, valamint javul a vásárlói elégedettség.

Ez a trend különösképp jelentős azokban az ágazatokban, ahol a próbának és a látványnak kiemelt szerepe van (ruházat, bútor, dekoráció, make-up/dekorkozmetika).

A Google felmérése szerint a felhasználók 66%-a preferálja a AR funkciót a vásárlás során, és 71%-uk gyakrabban vásárolna, ha az AR széles körben elérhető lenne.

A Statista adatai alapján pedig például az Egyesült Királyságban a VR-szoftverpiac bevételei 2024-re várhatóan elérik a 167,3 millió dollárt; a piac bevételei várhatóan 8,40%-os éves növekedési ütemet mutatnak, amely 2029-re 250,4 millió dollár piaci volument fog eredményezni.

AI-alapú perszonalizáció és automatizáció

A mesterséges intelligencia forradalmi változást hozott az e-kereskedelem számos területén, személyesebbé és hatékonyabbá téve a vásárlói élményt. Legyen szó például az AI-vezérelt termékajánlókról, hangalapú keresésről, chatbotokról és virtuális asszisztensekről, a mesterséges intelligencia támogatja a vállalkozásokat, hogy személyre szabott élményt nyújtsanak a felhasználóiknak. Az AI kiemelkedően hatékony a vásárlási szokások kielemzésében, a trendek előrejelzésében és az intuitív termékajánlások terén, ezáltal elősegíti a magasabb kosárérték elérését, a vásárlók hűségének megerősítését, valamint csökkenti az elhagyott kosarak számát..

De az AI szerepe bőven túlmutat a perszonalizáción: jelentősen egyszerűbbé és hatékonyabbá teszi többek között a készletgazdálkodást, a logisztikai folyamatokat, valamint az árazást is, optimalizálva a teljes működést.

Sikertörténet

Az egyik legjelentősebb AI-sikertörténet az Amazoné, amely minden területen kihasználja a mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségeket. Az Amazon kétségkívül a perszonalizáció úttörője, a teljes értékesítésének 35%-a ebből eredeztethető, és napjainkban minden, ami ezzel kapcsolatos, már AI-vezérelt a cégóriásnál.

Hangalapú keresés

A hangalapú keresés egy egyszerű, mégis nagyon fontos trend a modern e-kereskedelemben. Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy gyorsan, gépelgetés helyett beszélve keressék meg az őket érdeklő árucikkeket.

Az okoshangszórók, mint például az Amazon Echo és a Google Home, valamint az olyan hangalapú asszisztensek, mint a Siri és a Google Assistant elterjedése bizonyítja az erőteljes felhasználói igényt ezekre a technológiai megoldásokra; a hangalapú vásárlások 2025-re várhatóan elérik a 164 milliárd dolláros összértéket.

A kiskereskedők számára az előnyök egyértelműek:

Gyorsabb és kényelmesebb vásárlás: A hangalapú keresés lehetővé teszi a userek számára a gyors böngészést, ami pedig növeli a kényelmet, a hatékonyságot, ezáltal pedig erősíti a vásárlói elégedettséget.

Integráció a meglévő technológiával: A márkák kihasználhatják az olyan népszerű hangalapú asszisztenseket, mint a Google Assistant és a Siri, anélkül, hogy saját hangalapú keresőeszközöket kellene kifejleszteniük.

A képalapú keresés trendje is egyre népszerűbbé válik

A fotóalapú keresés várhatóan évente 17,5%-kal fog növekedni, és 2028-ra eléri a 32 millió dollárt. Az olyan nagy szereplők, mint például az eBay és az ASOS, lehetővé teszik a vásárlóik számára a fotók feltöltését, hogy hasonló termékeket találjanak a platformjaikon.

Fenntarthatóság

A fogyasztók minden eddiginél tudatosabbak a környezetvédelemmel és a fenntarthatósággal kapcsolatban, ez a tudatosság pedig jelentősen meghatározza a vásárlási döntéseiket.

A márkák világszerte lépéseket tesznek a fenntartható vásárlási élmény megteremtése érdekében – a megfelelő partnerek kiválasztásától kezdve a környezetbarát csomagolóanyag használatán át a termékek forgalmazásának és kiszállításának optimalizálásáig. Emellett azt is vizsgálják, hogy miként lehet a termékeket újrahasznosítani, második életet adni, pozitív hatást gyakorolva bolygónk jövőjére.

Azoknak a kereskedőknek, akik szeretnék elnyerni a környezettudatos fogyasztók kegyeit, be kell építeniük a fenntarthatósági tényezőket az ecommerce stratégiájukba. Pozitív példaként említhetjük az IKEA sikertörténetét: a skandináv bútoróriás 24,3%-kal csökkentette ökológiai lábnyomát, miközben 30,9%-kal növelte bevételeit – derült ki az anyavállalat, az Ingka Group fenntarthatósági jelentéséből.

Mi is zölden gondolkodunk!

Tudtad, hogy a magyar piacon a FOXPOST csomagjai rendelkeznek a legkisebb karbonlábnyommal? Egy csomag házhoz szállítása Magyarországon átlagosan 1 kg károsanyag-kibocsátással jár együtt, ugyanez a FOXPOST-nál országosan 20 dkg, Budapesten pedig 10 dkg az egy csomagra eső szén-dioxid kibocsátás.

A fenntarthatósági ecommerce megoldásokról részletesebben is olvashatsz ebben a cikkünkben!

E-kereskedelmi pop-up üzletek

Rengeteg vevő vágyik még mindig a személyes vásárlási élményre, amit ecommerce szereplőként is meg lehet valósítani a pop-up store-ok által. Ez az izgalmas trend lehetőséget nyújt az online kiskereskedők számára, hogy ideiglenesen személyes kapcsolatba lépjenek a vásárlóikkal.

A pop-up üzletek rugalmas, rövid távú kiskereskedelmi helyszínek, ahol a e-kereskedelmi vállalkozásoknak a hagyományos bérleti szerződésekkel járó hosszú távú kötelezettségek nélkül teremthetik meg márkájuk fizikai jelenlétét.

A social commerce és a live shopping további erősödése

A közösségi média napjainkra már meghatározó és erőteljes kiskereskedelmi területté fejlődött. A modern social media platformok olyan vásárlási funkciókat, valós idejű kereskedelmi lehetőségeket és interaktív eszközöket integrálnak, amelyek segítségével a vállalkozások közvetlenül léphetnek kapcsolatba a vevőikkel.

Ez a váltás átalakította a fogyasztói vásárlási magatartást is. A Deloitte elemzése szerint a digitális fogyasztók közel kétharmada a közösségi platformokon keresztül fedez fel új márkákat, gyakran a megbízható tartalomkészítők és influencerek hatására. A live shopping trendje –  amelynek során a vállalatok termékeket mutatnak be és azonnali ügyfélszolgálatot nyújtanak – évről évre egyre nagyobb teret nyer: a fogyasztók 40%-a érdeklődést mutat az ilyen eseményeken való részvétel iránt.

Omnichannel értékesítés

Az omnichannel (vagyis: minden csatornás) kereskedelem azon a stratégián alapul, amely a vevők számára zökkenőmentes és integrált élményt biztosít az összes elérhető csatornán keresztül – legyen az akár online, akár offline. Azaz bármelyik platformon lépnek is kapcsolatba a vásárlók a vállalkozással (webáruház, mobilalkalmazás, közösségi média, fizikai bolt, telefonos ügyfélszolgálat stb.), az élmény, a kiszolgálás egységes marad – köszönhetően annak, hogy a vállalkozás az összes érintkezési pontot összefüggésben, egységként kezeli és működteti.

Mi jellemzi az omnichannel kereskedelmet?

Csatornák közötti integráció: Az összes értékesítési és kommunikációs csatorna egymással összhangban működik. Erre jó példa a click&collect, amikor az ügyfél online vásárol, de a terméket személyesen ő veszi át a fizikai boltban.

Egységes vásárlói élmény: Az ügyféladatok (például a vásárlási előzmények, preferenciák) az összes csatornán elérhetők, így a vásárlók mindenhol ugyanazt a személyre szabott élményt kapják.

Rugalmasság és a választási lehetőségek széles tárháza: A felhasználók részéről napjainkban már egyre erősebb elvárás, hogy fennakadás nélkül mozoghassanak a csatornák között, és mindig azt a csatornát választhassák, amely számukra éppen a legkényelmesebb. Tegyük fel, hogy valaki böngészik a mobilalkalmazásban, majd később laptopon leadja a rendelést, végül pedig a boltban személyesen veszi át.

Offline és online egyaránt működő pontgyűjtés, a már említett click&collect, a termék- és készletinformációk szinkronizációja, közösségi médiás értékesítés – csak néhány példa az omnichannel stratégiákra, amelyek jól mutatják, hogy mind a vásárlói elégedettség, mint pedig a profit növelés szempontjából az omnichannel kereskedelemben rejlik a jövő.

Konklúzió

Az online kereskedelem évről évre egyre nagyobb teret nyer. Az olyan új technológiák, mint az AI, a kiterjesztett és virtuális valóság, a social media kereskedelem, a hang- és fotóalapú keresés, valamint a környezetbarát metódusok és az omnichannel értékesítés fokozzák és erősítik a digitális vásárlási élményt, valamint a fogyasztók elköteleződését a márkák iránt. A folyamatosan növekvő online fogyasztói aktivitással párhuzamosan a vállalatoknak fel kell karolniuk ezeket a trendeket a fejlődés és a modernizáció érdekében.

ELOLVASOM A FOXPOST AKADÉMIA TOVÁBBI TARTALMAIT!