Vissza
Blog

Gondold át kétszer, kattints egyszer!


A Mastercard kiberbiztonsági tippjeit a FOXPOST szállítja

 

Az online csalások egyre kifinomultabbak, és az adathalászok gyakran megtévesztő üzenetek vagy e-mailek formájában keresik áldozataikat. A FOXPOST és a Mastercard közös kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet az adathalász csalások felismerésére, és segítséget nyújtson a védekezéshez. Kampányunk részeként különböző tanácsok segítenek abban, hogy biztonságban tudd személyes és pénzügyi adataidat.  

 

Ne dőlj be a csalók trükkjeinek! 

Az adathalász csalók gyakran barátságos hangvételű üzenetekkel keresnek meg, hogy elnyerjék a bizalmadat. Az ilyen üzenetek célja, hogy rávegyenek egy linkre kattintásra vagy adatmegadásra.  

Tippünk: Ha egy e-mail gyanúsnak tűnik, ellenőrizd, hogy valóban megbízható forrásból származik-e! 

 

Ne kattints idegenek linkjeire online piactereken! 

Ha online piactéren adsz el vagy vásárolsz, legyél óvatos a másik féltől kapott linkekkel! A csalók hamis fizetési oldalakra vezethetnek, ahol személyes és banki adataid kerülhetnek veszélybe.  

Tippünk: Az online piactereken való kommunikáció során csak a hivatalos felületeket használd! 

 

Ne küldj pénzt online ismerkedés során! 

Az online társkeresés világában is sokan próbálnak csalásokat elkövetni. A csalók célja, hogy érzelmi kötődést építsenek ki, majd pénzt kérjenek különböző ürügyekkel.  

Tippünk: Légy óvatos, ha valaki pénzt kér tőled, és alaposan ellenőrizd a hátterét! 

 

Ne hagyd magad becsapni! 

Egyre gyakoribb, hogy a csalók új kollégának adják ki magukat, és pénzügyi tranzakciókat kérnek. Az ilyen típusú megkeresések különösen veszélyesek, mert bizalmi kapcsolatot használnak ki.  

Tippünk: Mindig ellenőrizd a személyazonosságot vagy kérj információt a HR osztálytól mielőtt tranzakciót indítasz! 

 

Ne küldj pénzt nyereményjátékokra! 

Az ilyen üzenetek célja, hogy előre kérjenek pénzt állítólagos nyeremény átvételéhez. Ez egy gyakori adathalász trükk, amelynek egyre többen dőlnek be.  

Tippünk: Valódi nyereményjátékok soha nem kérnek pénzügyi hozzájárulást a díj átvételéhez. 

 

Csak valódi értesítésekre figyelj! 

Gyakran érkeznek olyan e-mailek vagy SMS-ek, amelyek csomag érkezéséről értesítenek, és linkre kattintást kérnek. Az ismeretlen linkek kártékony oldalakra vezethetnek, ahol banki adatok megadását kérhetik. 

Tippünk: Mielőtt kattintasz, nézd meg, valóban vársz-e csomagot az adott szolgáltatótól, ellenőrizd a feladó e-mail címét és tájékozódj a csomagátvételi és fizetési folyamatokról! 

Bővebb információ a csomagküldéssel kapcsolatos csalások elkerülésével ITT 

 

Ne dőlj be az irreálisan jó ajánlatoknak! 

Sokszor kecsegtetnek gyors meggazdagodási lehetőséggel, magas hozamokat ígérő befektetésekkel.  

Tippünk: A túl szép ajánlatok gyakran csalások, ezért mindig ellenőrizd a forrást, és gondolkodj kétszer, mielőtt befektetnél! 

 

Soha ne telepíts ismeretlen programokat banki alkalmazott kérésére! 

A banki ügyintézőnek álcázott csalók különböző ürügyekkel hívhatnak fel, és pénz utalására vagy programok telepítésére kérhetnek.  

Tippünk: A bankok soha nem kérik, hogy ilyen módon intézz ügyeket, és nem hívnak telefonon pénzügyi tranzakciók kezdeményezésére, ezért, ha ilyennel találkozol, azonnal szakítsd meg a hívást! 

 

Nézz utána a munkáltatónak! 

Az álommunkával hirdetett pozíciók gyakran csak álruhás átverések.  

Tippünk: Mielőtt jelentkezel egy állásra, ellenőrizd a cég hitelességét a LinkedIn-en vagy a cégjegyzékben! 

 

Kerüld a hirtelen pénzügyi kéréseket! 

Ha olyan üzenetet kapsz, ami egy linkre kattintásra és azonnali fizetésre ösztönöz, légy résen! Az ilyen sürgető felszólítások gyakran adathalász támadások részei.  

Tippünk: Amennyiben tartozásról vagy egyéb sürgős pénzügyi ügyről van szó, mindig közvetlenül a szolgáltató ügyfélszolgálatával vedd fel a kapcsolatot! 

 

Olvass tovább a témában:

ADATHALÁSZAT MEGELŐZÉSE A FOXPOSTTAL

MASTERCARD KIBERBIZTONSÁGI MEGOLDÁSOK KISVÁLLALKOZÁSOKNAK

KIBERPAJZS: VÉDELEM A CSALÓK ELLEN

 

Kampányunk célja, hogy segítsünk felismerni a csalások gyakori jeleit, és biztonságban tartani téged. Gondold át kétszer, kattints egyszer! - a legfontosabb, hogy mindig körültekintően járj el az online világban, és soha ne add ki személyes vagy pénzügyi adataidat ismeretleneknek.